• Faruk hoca Güvenli Sürüş Eğitmeni

ÇARPMADAN DAR SOKAKLARDA ARABA KULLANABİLMEK

Araba kullanırken hiç kimse aracına zarar gelmesini istemez. Yakın geçişlerin çok yapıldığı yerler şüphesiz ki şehir içi trafiğidir. Site altındaki özel otoparklar, alışveriş merkezi otoparkları da, dar geçiş ve manevraların bolca yapıldığı yerlerdir.

Arabanızı bu tarz dar ve manevra gerektiren yerlerden rahatça geçirebilmek için, aracınızın boyutlarını iyi tanımış olmanız gerekir. Çünkü her otomobilin boyutu cm lik farklar bile olsa farklıdır. İçimizden bazılarımız sedan araç kullanır, bazılarımız hatchback (arkası kısa olan), bazılarımız ise crossover kullanır. Aracın boyutlarına alışmak işi kolaylaştıracaktır. Araç kullanmaya yeni başlayanlar ne yapmalı ?

Peki Bu geçişlerin ve manevraların sorunsuz yapılabilmesi için bir çözüm yok mu ?

Tabiki var,

Dar bir sokaktan geçeceğinizi düşünelim, aklınızdaki ilk soru; arabam buradan geçer mi, buraya sığar mı?

Bunu kolaylaştırmak için bazı referans noktaları kullanabilirsiniz.

Mesela araç ön camınızın sağ ve sol tarafında olan direk diye tabir ettiğimiz kolonları referans alabiliriz. Bu sağ ve sol kolonlar, aracın kenar noktaları hakkında sizi bilgi sahibi yapar. Çünkü bu kenar kolonları aracınızın ilerisine doğru devam eder, farlarınıza ulaşana kadar ileride bir çıkıntı yapmaz. Yani aracınızın kenar noktası olarak ön cam yanlarındaki A sütunu direklerini aracınızın boyutunun gözünüzde canlanması için kullanabiliriz.

Tabiki bir de aracın yan kısımlarındaki aynalarımızın da, araç kenarındaki en uç kısım olduğunu unutmadan ufak göz kontrolleri ile sağlama almalıyız.

Neden önüne, kaput a bakmıyoruz da direkleri referans alıyoruz derseniz, günümüzdeki araçların hemen hemen hepsinin ön tarafı eğimlidir. Koltuğunuzu ne kadar dik konuma getirseniz de ön köşeleri ve ön kısmı görmeniz çok zordur.

Bunun sebebi.

1 yaya ya çarpma şeklindeki kazaların verdiği hasarı azaltmak,

2 aracın rüzgara karşı direncini azaltarak aerodinamik yapıya uygun olmasını sağlamak

3 ön camdan baktığınızda sadece yolu izlemenizi sağlayarak dikkat dağınıklığını ortadan kaldırmak amaçlıdır. Bu sebeplerden dolayı araçların ön kısmı oval ve eğimli yapılır.

Toparlayacak olursak;

Dar bir geçiş yapacaksınız, direkleri göz ucuyla süzün, ayna uçlarını da kontrol edin, yol ne kadar dar ise o kadar hızınızı azaltın. (Bu sizin o bölgeden daha emin bir şekilde geçmenizi sağlayacak) ve bunları yaptıktan sonra geçeceğiniz boşluğa odaklanın. yandaki engeli ve ya karşıdan gelen araca göz ucu ile bakın. en çok direklere ayna çerçevelerine ve önünüzdeki boşluğa odaklanın. yapabildiğinizi göreceksiniz...

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör