• Faruk hoca Güvenli Sürüş Eğitmeni

Boyu 1.65 den kısa olan Sürücülerin Koltuk ve Kemer Ayarı

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Daire Başkanlığının Duyurusunda, boyu 1.65 ve altında olan sürücülerin koltuğu öne çok yaklaştırarak hava yastığının sürücüye zarar vermesi ve yanlış kemer ayarının boyun yaralanmalarına hatta nefessiz kalmalarına sebebiyet verebileceğini duyurdu. Bu konuda önlem alınması duyurusu yapıldı.

Bu konu ile ilgili TvNet kanalına ve Yenişafak gazetesine verdiğim röportaj ile ilgili açıklamaları buraya da yazmak istiyorum.


İlk olarak yanlış algılanan duyuruyu düzelterek başlayalım.

Boyu 1.65 den kısa olan sürücüler koltuğu geri çekerek aracı kullansın değil, koltuğu doğru şekilde ayarlayarak kullanmalıdır.

Peki nedir bu doğru koltuk ayarı ve emniyet kemer ayarı ?


Sürücü koltuğunun her araçta eski yeni fark etmeksizin 2 adet ayarı vardır.

Birinci ayar, özel direksiyon dersinde de anlattığımız gibi oturduğumuz kısım ayarıdır.

Bu ayarı, ayaklarınız pedallara yetişebilecek şekilde, aynı zamanda da dizlerinizin ön konsola temas etmeyecek şekilde yapılmalıdır.

İkinci ayar ise sırtımızı yasladığımız kısım ayarıdır.

Bu ayar yan tarafta bulunan ayar kolunu çevirerek veya basarak ayarlanabilir.

Direksiyonda bulunan hava yastığının her hangi bir kaza durumunda size çarpmaması sağlanacak şekilde ayarlanmalıdır. Yani hava yastığı ile vücudunuz arasında en az 30 cm boşluk bırakılmalıdır.

Aynı zamanda direksiyona el bilekleriniz temas etmelidir.

Yani en az 30 cm hava yastığına uzakta kalıyoruz ve bileklerimiz direksiyona temas edecek kadar da yakın olmamız gerekiyor. Direksiyona yetişemeyecek kadar geride olursak, bu sefer farklı bir sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. Direksiyon hakimiyeti açısından bileceklerinizin direksiyona teması önemlidir.


Peki emniyet kemeri ayarı nasıl olmalıdır.

Emniyet kemeri yükseklik ayarını, kemer ilk temas noktası omuzunuza temas edecek şekilde ayarlanmalıdır. Bu şekilde yapılan ayar, kemerin boynunuza zarar vermesini engelleyecektir.

Bu ve bunun gibi sürüş güvenliğini etkileyecek tüm detayları profesyonel özel direksiyon dersi alarak öğrenebilir. daha güvenli sürüşler yapabilirsiniz.FARUK KANDAMIŞ

Sürüş Eğitmeni

0 yorum