• Faruk hoca Güvenli Sürüş Eğitmeni

EKONOMİK SÜRÜŞ NASIL YAPILIR?

İnsanlar araç alırken göz önünde bulundurdukları bir etken de mutlaka ilgilendikleri aracın ortalama yakıt tüketimidir. Aracı alırken bir bedel ödediğiniz gibi kullanırken de yakıta bedel ödemeye devam edersiniz.

Bir aracın marka ve modeline, motor tipine göre fabrikanın belirlediği bir ortalama tüketimi vardır. Bunu değiştiremezsiniz. Ancak kimi sürücüler ekonomik sürüşe duyarlı bir şekilde aracını kullanır ve fabrika verisini yakın ortalama yakıt tüketimi yakalayarak, cebinden çıkacak olan parayı minimum seviyeye düşürür.

Peki düşük yakıt tüketebilmenin yolları nelerdir, gelin hep beraber bu konuyu inceleyelim...


Lastik basınçları aracınızın yakıt tüketiminde önemli rol oynar. eğer fabrika verilerinden daha düşük bir basınç ile aracınızı kullanıyorsanız, bu yakıt tüketiminizi arttıracaktır. Lastik basınç verileri her araçta farklı olabilir. Doğru lastik basıncı için aracınızın yakıt dolun kapağı içindeki etikete ve ya kapı içindeki etikete bakarak doğru basıncı bulabilirsiniz.


Aracınızdaki gereksiz yükler, bagajınızda ihtiyacınız olmayan ve sizinle sürekli aracınızda seyahat eden eşyalar da yakıt tüketimini arttırmaktadır. Bu yüklerden bir an önce kurtulmalısınız.


Gelelim sürücünün sürüş esnasında değiştirebileceği durumlara;


Araçlar en fazla yakıtı kalkış esnasında tüketirler. Denemek için göstergenizdeki anlık yakıt tüketimini açarak kalkış yapabilirsiniz. Özellikle İstanbul gibi yoğun bir şehirde araba kullanıyorsanız, trafiğe takılmanız çok yaşanan durumlardan biridir. Dur kalk trafikte kalkışları ne kadar az yaparsanız, o kadar yakıt tüketimine katkı sağlamış olursunuz. Önünüzdeki araç ilk kalkış yaptığında siz kalkış yapmayın, o ikinci kalkışını yaptığında siz de kalkış yapın. Böylece 2 yerine 1 kez kalkış yaparak tüketimi azaltabilirsiniz. Zaten yoğun trafikte öndeki araç da bir mesafe kat edemiyor. Dolayısıyla trafiğe bir olumsuzluk katmış olmazsınız.


Yakıt tüketiminde aracı kullanırken gezindiğiniz devir aralıkları da önemlidir. Ne kadar düşük devirde kullanırsanız, o kadar az yakıt tüketirsiniz. Bunu gerçekleştirebilmek için vites geçişlerini zamanında yapmalısınız. Hızınıza göre doğru viteste ilerlerseniz aracınız yine az yakıt tüketecektir. En yüksek viteste, en düşük devirde gitmek, sizin bir depo yakıt ile daha fazla kilometre ilerlemenizi sağlayacaktır.


Aracınızın kliması da yakıt tüketimini arttıran unsurlardan... Mümkün olduğunca klimayı ihtiyacınız olduğu ayarda tutun. aracınızın camlarını açıp klimayı kapatmak da çözüm değil, çünkü içeri giren hava paraşüt etkisi yaratacak ve aracınızı yavaşlatacaktır. Bu da daha fazla yakıt tüketmek demektir.0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör