• Faruk hoca Güvenli Sürüş Eğitmeni

Otomatik Vites Ama Hangisi ?


Araba sürmeyi öğrenme düşüncesindesiniz, ancak henüz arabanız yok. Arabayı almadan özel direksiyon dersi almak mantıksız olacak dediğinizi duyar gibiyiz.

Yanlış! Arabalar hakkında bilgi sahibi olmadan nasıl kendinize göre araç seçeceksiniz ?

Araçların genel amacı sizi bir yerden bir yere ulaştırmak, ancak sürüş güvenliğini etkileyen, kullanım kolaylığı sağlayan bir çok farklı model var. Bu anlamda mantıklı seçim yapmak kişinin yararına olacaktır.

Peki nedir bu araçtan araca değişen farklılıklar ?


Güvenliği Etkileyen Farklılıklar

Bazı araçlarda tek hava yastığı olur, bazı araçlarda 8-10 taneye kadar hava yastığı ile doludur. Sadece bu da değil. öndeki araca kontrolsüz bir şekilde çok yaklaştığınızda aracın sürücüyü uyarması ve çarpmamak için aracın kendi kendine frenleme yapması.


Yorgunluk Tespit sistemi

Bu sistem sizin sürüşünüz ile ilgili bilgileri kaydeder, standart kullanımınız dışında bir sürüş profili çizdiğinizde ekranda yorulduğunuzu ve mola vermeniz gerektiği konusunda sizi uyarır.


Led Matrix Farlar

Bu far sistemi normal farlara göre daha ileriyi aydınlatır. Farın içinde bir çok aydınlatma ledi olduğundan karşıdan gelen aracın gözünü almayacak şekilde ledler kısım kısım yanar ve gece sürüşünde çok daha net ve güvenli sürüş yapmanızı sağlar.


Yokuş Kalkış Desteği

Özellikle kadın sürücülerin çok ihtiyaç duyduğu bir özelliktir yokuş kalkış desteği.

Bu özellik yokuşta durduğunuzda, kalkış yapmak için freni bıraktığınızda aracınızı 3 saniye geri kaydırmadan sabit tutar. Siz de bu 3 saniye içinde çoktan frenden gaz pedalına ayağınızı geçirmiş ve kalkışı geri kaymadan yapmış olacaksınız.


Yarı Otomatik - Tam otomatik Şanzıman


Öncelikle şu bilgi kirliliğini düzeltelim, her ikisi de otomatik araçtır, yani 1 fren pedalı 1 de gaz pedalı vardır. Debriyaj yoktur. Yarı otomatik vites yakıt olarak daha az yakar, günümüzdeki teknoloji ile daha hızlı vites değiştirir. Yokuş kalkış desteği olmayan modellerde yokuş kalkışında geri kaydırır. Yokuş kalkış destekli bir araç tercih ederseniz bu sorun da ortadan kalkacaktır. Yarı otomatikte zamanla aşınmaya bağlı değişmesi gereken sarf malzeme dediğimiz baskı balata sistemi vardır. Bu baskı balata sistemi yanlış kullanımda size kısa sürede masraf açabilir. Özel direksiyon dersi verirken öğrencilerimizi doğru kullanım hakkında bilgilendiriyor, araca zarar vermemesi açısından eğitiyoruz. Bilinçli bir şekilde kullanıldığında bu sistem, ortalama 150 bin kilometre size masraf açmadan görevini yerine getirir.


Tam Otomatik Şanzıman

Bu vites tipi de yine fren ve gaz pedalından oluşur ve debriyaj pedalı yoktur.

Bu sistemde yarı otomatikteki gibi baskı balata sistemi yoktur. Hidrolik basınç sistemi ile motor güçünü şanzımana (vitese) sonra da tekerlere iletir.

Hidrolik basınç sistemi yarı otomatik sisteme göre değerlendirildiğinde güç aktarımı sırasında kayıplara yol açar ve daha fazla yakıt ile daha performanssız bir sürüş elde edilir.

Yarı otomatik gibi ortalama 150 bin kilometrede değişmesi gereken bir parçası yoktur.


Kısacası iki tip şanzımanın da + ve - yönleri mevcut. Tam otomatik de güç kaybı ve fazla yakıt sarfiyatı durumu varken, yarı otomatikte de zamanla eskiyen baskı balata sistemi değiştirme maliyeti mevcut.

Bana sorarsanız maliyet olarak her iki şanzıman tipi de uzun vadede aynı maliyete ulaşıyor.

Bu durumda yarı otomaik vitesin güç aktarımında kayıp yaşamaması, hızlı vites değiştirmesi sürüşü çok keyifli hale getiriyor. Bu durumda Doğru bilgileri öğrenmek ve bilinçli kullanmak şartı ile yarı otomatik vites araç tercih etmeniz sürüş keyfi ve aracın hızlanması yokuşları rahat çıkması bakımından daha faydalı olacaktır.0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör