• Faruk hoca Güvenli Sürüş Eğitmeni

OTOMATİK VİTES ARABA KULLANMAK

Bundan 10 yıl kadar önce, günümüze kıyasla otomatik vites araçlar daha az tercih ediliyordu.

Fazla yakıt tüketmesi, kolay arıza yapması ve tamir edecek ustanın az olması gibi sebeplerle pek tercih edilmiyordu. Gelişen teknoloji ile daha sorunsuz, düz vitesli araçlardan bile daha az yakıt tüketen ve arıza durumunda kolayca tamir edilebilen bir şanzıman halini aldı.

Hal böyle olunca, İstanbul da artan trafiğin de etkisi ile, otomatik vitesli araçlar düz vites araçlardan daha fazla tercih ediliyor. Şuan trafikteki araçların %65 i otomatik vites araçlardır.


Otomatik vites araçların sürüşe de bir çok olumlu katkısı vardır. Trafikte daha güvenli ve keyifli araç kullanmanızı sağlar. Olumlu yönlerini bir kaç madde de sıralamak gerekirse;


1 Otomatik araç stop etmez

2 Otomatik vitesli araçlar yokuşta geri kaydırmaz.

3 Gaza basınca gider, frene basınca durur, debriyaj kullanımı otomatik araçlarda yoktur.

4 Hareket halinde sürekli vites değiştirmezsiniz, dolayısıyla eliniz vitese gitmez, elleriniz sürekli direksiyonda ve gözleriniz yolda olduğundan, sürüş güvenliği düz vitesli araç kullanımına göre daha yüksektir.

5 Yeni teknoloji ile sistem daha hızlı vites değiştirir, dolayısıyla yakıt tüketimi düz vitesli araçlara göre daha düşüktür.


Sonuç olarak, otomatik vites daha fazla sürüş güvenliği, trafikte daha az stres, daha çok konfor, daha az yakıt tüketimi demektir. Bu nedenlerden dolayı Otomatik vites araç tercihi günden güne hızla daha da artmaktadır.

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör